معلومات مختصرراجع به اسلام
 بسم الله الرحمن الرحیم

 

2-در روز قیامت موقع بررسی و سنجش اعمال،کارهای خوبی که به خاطر خدا و به احترام خدا انجام نداده ایم،باطل است و حساب نمی شود. چون خدا باقی و فنا ناپذیر است،و روح ما خدائیست،آن مقدار از کارهایمان در قیامت نصیب می بریم که خدا از کارمان نصیب داشته باشد.

3-در حدیثی که شیعه و سنی آنرا قبول دارند  ازعلی(ع)آمده که حضرت محمد (ص)فرمود:هر کاری از کارهای مهم اگر با بسم الله الرحمن الرحیم شروع نشود ابترمی ماند. ابتریعنی چیزی که آخرش بریده و ناقص باشد و نتیجه ندهد.علی(ع)پس از نقل این حدیث اضافه فرمود:انسان هر کاری راکه می خواهد انجام دهد باید بسم الله الرحمن الرحیم بگوید یعنی با نام خدا این کار را شروع می کنم و هر عملی که با بسم الله الرحمن الرحیم شروع شود با برکت است.

4-امام باقر (ع)فرمود:سزاوار است هنگامی که کاری را شروع می کنیم،چه بزرگ باشد و چه کوچک،بسم الله الرحمن الرحیم بگوئیم تا آن کار پربرکت و مبارک شود.

روی همین اصل، تاج سر تمام سوره های قرآن بسم الله الرحمن الرحیم می باشد تا همه سوره ها جاودانه بماند و تغییر نکند.تنها سوره توبه آغازش بسم الله ندارد زیرا بنا به فرمایش علی (ع)،این سوره با اعلان جنگ با جنایت کاران و پیمان شکنان آغاز شده که با صفت رحمان و رحیم سازگار نیست و بسم الله الرحمن الرحیم امان و رحمت است.

البته خداوند کسری این آیه را در سوره( نمل) جبران کرده و علاوه بر اول سوره در میان سوره نمل آیه بسم الله الرحمن الرحیم آورده است.

5-در اینجا توجه این نکته لازم است که چرا در همه کارها باید( بسم الله الرحمن الرحیم) بگوئیم مثلا نگوئیم( بسم الله القاسم الجبارین)،(بسم الخالق..)،(بسم الله الرازق..) وغیره .جواب نکته اینست که:در نامهای دیگر خداوند بخشی از کمالات خدانهفته است ولیکاملترین و جامع ترین نامها و صفات خدا در آیه بسم الله الرحمن الرحیم نهفته است، وگرنه  خداوند بجای بسم الله الرحمن الرحیم اسامی دیگر می آورد.پس هم با نام الله کارهایمان را شروع می کنیم و هم ازرحمانیت و رحیمیتش کمک می گیریم تا کارهایمان قداست پیدا کند و بیمه شود.

6-بسم الله الرحمن الرحیم قدرت الهی است که در اختیارمان گذاشته شده  که این قدرت مافوق قدرتهاست و باعث میشود که از نظر روانی نیروی بیشتری در خود احساس کنیم،در کار مطمئن باشیم،بیشتر کوشش کنیم،در کارمان نا امید نشویم،از عظمت مشکلات نترسیم،اعمال خود را پاکتر و خالص تر کنیم.

7-بسم الله الرحمن الرحیم (حرز) در مقابل شیاطین و اجنه و هر موجود شرور است و کسی که (حرز) را دائم در قلب  و زبان داشته باشد فرشته گان به کمکش می آیند و سحر،جادو،بدچشمی ، حسادت حسودان،آفات مادی و غیر مادی بی اثر میشود. کسی که با این (حرز)خدا را همراه داشت،شیاطین و شرور در موثر نمی افتند،مانند کودکی که دست مادرش را بگیرد و از گم شدن و آذار دیگران در امان بماند.

8-چون بسم الله الرحمن الرحیم آیه ای از قرآن است،بنا بر این با گفتن آن در همه کارهای روزانه،در طول عمر، ثواب چندین هزارخواندن آیه در نامه اعمالمان ذخیره و واریز میشود به اضافه اینکه کارمان هم عبادت محسوب می شود.واین رمزی استاز تکامل انسانها

بسم الله الرحمن الرحیم

قسمت دوم

9-از تفسیر بسم الله الرحمن الرحیم هر چقدر بگوئیم کم گفته ایم.،کتابها و تفاسیری که از این آیه نوشته شده است کم نوشته شده است.ای کاش کاربرانی بتوانند باهمکاری یکدیگر تمام مطالب غیر تکراری تفسیر و توضیح آیه بسم الله الرحمن الرحیم  را از اینترنت در آورده و به زبان فارسی در اختیار کاربران قرار دهند

10-شبی حضرت علی(ع)تا خود صبح برای ابن عباس از تفسیر بسم الله الرحمن الرحیم سخن گفت.ابن عباس عرض کرد:یا علی از سر شب ،بعد از نماز مغرب و عشا،تا الان،که اذان صبح شده،از تفسیر بسم الله الرحمن الرحیم صحبت کردید،در حالی که از (ب)بسم الله فرا تر نرفته اید! علی (ع)فرمود:تا روز قیامت اگر تفسیر را ادامه دهم تمام نمی شود،فقط همین قدر بدان که نقطه( بای) بسم الله منم.

11-یکی از دوستان علی(ع)بنام عبدالله بن یحیی به خدمتش آمدو بدون گفتن بسم الله الرحمن الرحیم روی تختی نشست،ناگهان بدنش کج شد افتاد و سرش شکست،علی(ع)دست مبارکش را بر سر او کشید زخمش فوری خوب شد،بعد فرمود:آیا نمی دانی که پیامبر از سوی خدا برایم حدیث کردکه  هر کاری بدون بسم الله الرحمن الرحیم شروع شود،بی سرانجام خواهد بود؟ عبدالله بن یحیی گفت:پدر و مادرم فدایت باد می دانم،از این به بعد ترک نمی کنم.علی(ع)فرمود:اگر این طور باشد سعادتمند خواهی شد.

12-بسم الله الرحمن الرحیم رمز توحید است و ذکر نام دیگران بجای آن نشانه کفر،وحتی در کنار نام خدا نام دیگری را نباید ببریم که شرک است.حتی شروع کار به نام خدا و محمد(ص)ممنوع است (اثبات الهدی ج7 ص482)

13-بسم الله الرحمن الرحیم رمز عشق به خداست یعنی:به کسی که رحمان و رحیم است عشق می ورزیم و توکل می کنیم تا رحمتش را به خود جلب کنیم.

14-با بسم الله الرحمن الرحیم اولین قدم رادر مسیر بندگی خدا برمیداریم،با گفتن این نام مبارک از تکبر خارج میشویم،وبا ذکر این نام مبارک بیاد می آوریم که:خدایا ترا فراموش نکرده ام،هدفم در کارها تو هستی نه مردم،نه طاغوت،و احساس عجز نمی کنیم.

15-گفتن بسم الله الرحمن الرحیم(با اخلاص وبا توجه به معنا)باعث می شود که تقوی و پرهیزگاری ما زیاد تر شود،چون بنا استهر کاری که می خواهیم انجام دهیم بسم الله الرحمن الرحیم بگوئیم پس اگر آن کار هوس و گناه باشد،به احترام احساس حضور سبز خدا،نه تنها از کار حرام دست می کشیم ،بلکه از مکروه هم دست می کشیم!

16-می دانیم که خداوند هزار و یک اسم دارد و یکی از اسمهای خدا اسم اعظم است،امام رضا(ع)فرمودند:"بسم الله الحمن الرحیم به اسم اعظم از مردمک و سیاهی چشم به سفیدی چشم نزدیکتر است".

17-شاید یکی از معناهای اینکه علی(ع)می فرماید:تمام قرآن در سوره حمد خلاصه شده و تمام سوره حمد دربسم الله الرحمن الرحیم خلاصه شده و تمام بسم الله الرحمن الرحیم در حرف ب خلاصه شده،این باشد که آفرینش هستی و هدایت هستی با کمک خدا از نقطه شروع شده.

18- معنای کلمات بسم الله الرحمن الرحیم:

بسم =به+اسم، به نام، با اجازه و با اسم مبارک شروع ..

الله=جامع ترین نامهای خداست،چون در بررسی نامهای خدا چه در قرآن و چه در منابع اسلامی مشخص شده که هر نام خدا بخشی از صفات خدا را مشخص می کند،تنهاکلمه الله است که تمام صفات و کمال،و صفات جمال و جلال خدا در الله جمع شده است. شاهدش اینست که:کسی می خواهد مسلمان شود باید لااله الاالله بگوید،مثلا اگر لا اله الا الخالق، یا ، الا الرازق ،و مانند اینها بگوید دلیل بر توحید و پذیرفتن اسلام نیست.

الرحمن=صفت و اسم مخصوص خداست،و دیگران این صفت رحمانیت خدا را ندارند برای همین اسم افراد را نباید رحمان گذاشت،چون فقط خدا رحمان است و به دوست و دشمن خودش،به کافر و مومن در این دنیا نعمت می دهد و این رحمانیت الله همه هستی را فرا گرفته است.

رحیم=مهربان،و این نامی است که بر خلق خدا هم گذاشته می شود.و اشاره به این است که:خداوند به مومنان، رحمت ویژه و همیشگی دارد.

19-در حدیثی پر معنا ار پیامبر اکرم(ص)نقل شده که: خداوند صد باب و درب رحمت دارد، که فقط یک درب رحمت رادر دنیا برای مخلوقاتش باز کرده،و تمام عاطفه و علاقه و محبتی که در میان مردم است از پرتو همان یک درب رحمت است،ولی نود و نه درب را تا روز قیامت بسته نگاه داشته،و در قیامت کلیه دربهای رحمت را بسوی بنده گان خوبش باز می کند.

لطفا اشکالات این مطالب را نقد کرده و نظر بدهید و اگر چنانچه مطالب جالب دیگری در مورد فضیلت و فوایدبسم الله الرحمن

الرحیم. دارید برایم ارسال فرمائید تا در ثواب خواندن مردم سهیم شوید. اللهم صل علی محمد و ال محمد.

 

امیداست ازدعای خیرخویش مارافراموش نکنید

|+| نوشته شده توسط علی احمد نیکوئی در ۸۸/۱۲/۱۹  |
 
 
بالا